čtvrtek 27. října 2011

Softshellky s ochranou proti sněhu

Zde návod na ušití softshellových kalhot s ochranou proti sněhu. Použijte střih na kalhoty, který vám vyhovuje. Já vzala osvědčený střih, podle kterého šiju dětské tepláky.

Obkreslete si střih kalhot na látku (softshell pruží v jednom směru - střih nakreslete na látku tak, aby pružila do šířky kalhot). Dále si namalujte pruh látky široký jako nohavice a dlouhý podle toho, jakou velikost kalhot šijete. Já stříhám pro velikost 80-86 11cm včetně švových přídavků, pro velikost 86-92 12cm včetně švových přídavků.


 Pro názornost jsem kalhoty šila na overlocku (a ještě tyrkysovou nití - no snad mi kamarádka, pro jejíž dcerku kalhoty jsou, odpustí.. :-D). To ovšem není třeba, stačí šít rovným stehem, softshell se netřepí.

Nejprve jsem na OL obšila horní a dolní část vsadky proti sněhu.


Dále jsem oentlovala dolní okraj nohavic.


 Dolní okraj vsadky jsem si preventivně zahla (zhruba 1,5cm - aby se pak do tunýlku vešla guma). Vsadku jsem přišpendlila k nohavici tak, že ohlý dolní okraj vsadky je ve stejné rovině s dolním okrajem nezahlé nohavice.


 Vsadku nebudeme všívat od kraje ke kraji, ale zhruba 2cm za začátkem a před koncem, aby se pak dala sešít vsadka i nohavice zvlášť a tudíž byla vsadka funkční :-D Viz. značky křídou na látce.


 Na normálním šicím stroji přišijeme vsadku k nohavici.


 Zeshora to pak bude vypadat takto:


 Vyndáme špendlíky, kterými jsme založili dolní lem vsadky. Lem vsadky je o kousek delší než dolní lem nohavice.


 Pokud chcete kalhoty zpestřit obrázky či nažehlovačkami, je teď ten správný okamžik. Já použila reflexní nažehlovačky od firmy Engross.


 Nyní sešijeme nohavici k sobě, ale pozor, abychom omylem nepřišily i vsadku!


 V dalším kroku sešijeme vsadku - to je možné díky tomu, že jsme nechali při našívání vsadky k nohavici po stranách 2centimetrový odstup..


 

 

 Tento postup zopakujeme i na druhé nohavici.

Poté sešijeme sed kalhot.


 

 Teď už nám zbývá jen málo.
Zahneme horní nohavici (já zahýbám zhruba 1cm).Zahneme dolní okraj vsadky - zde zhruba 1,5cm, aby bylo tunýlkem možné protáhnout gumku. Pozor, neobšijte nohavici celou kolem dokola, ale nechte si tam zhruba 1,5cm nepřišitého místa na protažení gumky.


Zevnitř bude nohavice vypadat takto:


Nyní protáhneme tunýlkem gumku (délku gumky poměřte podle obvodu boty, aby se vám podařilo vsadku přes zimní botku přetáhnout).


Po stranách uvnitř vsadky našijte knoflíky - jeden vlevo a jeden vpravo.


A na knoflíky připevněte knoflíkovou gumu. Jakmile bude sníh, gumu přetáhněte přes podrážku dětské botky a sníh se vám do nohavice zaručeně nedostane. Pokud sníh nikde neleží, můžete gumku sundat.


A je téměř hotovo.


Už zbývá jen našít pás z patentu a protáhnout gumu. Zatím neznám obvod pasu budoucí majitelky těchto kalhot, takže zbytek doplním, až budu chytřejší.

Přeji hodně úspěchů při šití kalhot!

6 komentářů:

 1. Terezko, skvělý návod, díky Ti za něj. :o)
  PS: tenhle komentář píšu podruhé, vůbec netuším, kam zmizel ten první.. :-/

  OdpovědětSmazat
 2. rado se stalo! aspon jsem ta katata dosila na posezeni a nelezi mi tu vecnost.. :-D

  OdpovědětSmazat
 3. Paráda! Moc pěkný návod. Lucka

  OdpovědětSmazat
 4. Děkuji Vám za zveřejnění návodu, pro mne zrovna aktuální. Díky :)

  OdpovědětSmazat
 5. Dobrý den, děkuji za tip, jaký je dobrý softshell a kde se dá koupit? Děkuji, Eva

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ja beru softshell nejcasteji od tkadexy (jednobarevny), barevny treba na unuo. u softshellu jsou dulezite dve veci - vodni sloupec (vodeodolnost) a prodysnost. cim vyssi jsou hodnoty, tim je material kvalitnejsi, mel by vic vydrzet. ja standardne siju s hodnotami 10/3, na tkadexe muzete ulovit i 30/15. ten vyzkouseny nemam. z me zkusenosti cim byly vyssi hodnoty, tim se mi z nej hur silo :-D (u jednoho druhu se mi i rozjela po sesiti na overlocku latka..). nejlepsi je vyzkouset, co vam bude nejlepe vyhovovat. mym ditkum ty parametry 10/3 staci.

   Smazat