neděle 23. února 2014

vícevrstvé plínky - návod a fotopostup

Když jsem čekala Malinu, tak se mi podařilo ulovit jedny z posledních barevných Tots bots vícevrstvých plínek. Tentokrát jsem si řekla, že si raději ušiju vlastní.


Mozkové závity šrotovaly, jak na to, nakonec se ale zadařilo. A abyste nemusely bojovat i vy, tady máte fotopostup.

Velikost plenky jsem zvolila ca. 33x33 cm (z metru látky tak ušijete tři vícevrstvé plínky), protože je chci používat na novorozence místo čtvercovek a později jako vkládačky do kalhotových plen. Jako materiál jsem použila oboustranné bambusové froté, je to na omak velmi příjemný a savý materiál. Látku na plínky jsem koupila zde www.sijemedetem.cz. Vícevrstvá plínka má na stranách 2 vrstvy látky, jádro je ze 4 vrstev.

1. Ustřihněte obdélník o velikosti 33x90 cm.


2. Na OL sešijte k sobě kratší strany obdélníku (pokud nemáte overlock, nezoufejte, můžete šít i na rovnostehu, ale použijte hustý cikcak nebo overlockový steh)


3. Složte si látku tak, aby byl sešitý okraj na straně. Zhruba 11,5cm od tohoto sešitého okraje si udělejte čáru a sešpendlete obě vrstvy k sobě.


4. Prošijte na rovnostehu. Tímto vznikne základ pro savé jádro. Nyní obraťte látku naruby (sešitý okraj tak nyní bude vevnitř).


5. Nyní opět budeme měřit pravítkem. Nejdřív si naměříme okraj plínky. Od švu, který vznikl v kroku číslo 4 si odměřte 11cm. Látku si v tomto místě ohněte a sešpendlete (zelené špendlíky). Vnitřní savé jádro uvnitř srovnejte, aby leželo hezky v prostřední třetině tunelu. Sešpendlete látku ve švu z kroku 4 (bílé špendlíky). Nyní si odměřte opět 11cm od tohoto švu, tentokrát na druhou stranu (žluté špendlíky). Na závěr sešpendlete i druhý okraj plínky, aby hezky držela tvar a při šití vám nikde neklouzala (modré špendlíky). Ještě že mám doma tolik barev.. :-D :-D :-D


6. Uvnitř plínky by to mělo vypadat následovně: po kraji dvě vrstvy látky, uprostřed (mezi bílými a žlutými špendlíky) 4 vrstvy látky.


7. Nyní prošijte na rovnostehu linii pod bílými a následně pod žlutými špendlíky. Tak v plínce zafixujeme střední savé jádro.


8. Sešpendlíme si horní a dolní okraj plínky (bílé a žluté špendlíky).
 

9. Prošijeme buď na OL nebo na rovnostehu hustým obnitkovacím či overlockovým stehem. Konce začistíme obvyklým způsobem.


10. Na závěr můžeme ještě našít na plínku stužku, aby získala trochu osobitější charakter ;-)


A je hotovo :-)

6 komentářů:

 1. Jsem moc ráda, že čekáš prtě, to se to tu bude zase zaplňovat spoustou krásných věcí! Plínky jsou super, já taky nakonec nejradši používala vícevrstevný nebo čtvercovky, ale nebyly barevný...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. dekuju! no doufam, ze se to tu zas zacne doplnovat.. nejak to fakt posledni mesice flakam, nic nestiham.. :-p

   Smazat
 2. Děkuju za super návod!!! Musím teda říct, že asi nejhorší ze všeho bylo zkrotit a nastříhat to pružné froté :) Jana

  OdpovědětSmazat
 3. Diky za novod, urcite vyzkousim! Jen mam dotaz ohledne prani, vyprala jste to frote pred sitim? Mam strach,aby se ta plinka potom nesrazila..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jojo urcite predeprat. Pokud by se Vám nechtelo nepredepirat, stříhejte o zhruba 2cm vyšší pruh.

   Smazat
 4. návod je super. Kdybych chtěla udělat větší plenu 39x45 tak jak bude potřeba dlouhý pruh látky?

  OdpovědětSmazat